Jak uczyć się skutecznie(j) – kilka wskazówek dla uczniów i ich rodziców


Istnieje powiedzenie, że uczymy się przez całe życie. Ale jak to zrobić, by się nauczyć? Planując naukę, zwłaszcza samodzielną, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Otoczenie

 zadbaj o porządek i usuń z pola widzenia wszystkie rzeczy, które mogłyby być rozpraszające. Niektórzy lepiej uczą się w ciszy, inni potrzebują muzyki w tle. Ważne, by hałasy  i rozpraszacze nie wyrywały nas ze stanu skupienia, bo powrót do  pracy zajmuje dużo więcej czasu. Dobra rada: na czas nauki wyłącz powiadomienia w telefonie.

  •  Organizacja pracy

Zrób plan.  Dzięki temu trudniej będzie coś przeoczyć, będziesz też wiedział, ile zadań  jest do wykonania i ile czasu potrzebujesz. Wykreślanie z listy kolejnych punktów poprawia motywację i dobrze wpływa na samopoczucie. Zabierz się do zadania, gdy jesteś wypoczęty – wtedy wszystko idzie szybciej. Zmieniaj rodzaje zadań – trudne przeplataj łatwiejszymi, wymagające dużego skupienia bardziej relaksującymi. Rób przerwy – najlepiej wykonaj krótkie ćwiczenie fizyczne. I pij wodę  – odwodniony organizm nie będzie działał  efektywnie.

  • Motywacja

Zanim zaczniesz pracę, zastanów się chwilę, po co w ogóle się tego uczyć? Łatwiej nam się zabrać do pracy, gdy mamy jasny cel, a na końcu czekają nas korzyści. Może być to nabycie konkretnej wiedzy  (już umiem to zrobić), ale też nagroda (po wykonaniu obowiązków mogę skupić się na swoich przyjemnościach) lub uniknięcie przykrych konsekwencji (blokada na telefon, kłótnia z rodzicami).

Znalezienie praktycznego zastosowania dla poznawanych właśnie treści może być czasem dużym wyzwaniem, ale to też jest gimnastyka dla mózgu. Myśl pozytywnie– jeśli powiesz sobie „dam radę”, nauka idzie łatwiej i szybciej. Jeśli podejdziesz do zadania z myślą „to jest trudne, nie dam rady” z dużą pewnością tak właśnie się stanie.  Pamiętaj również o tym, że nie wszystko wyjdzie od razu tak, jak sobie to zaplanowałeś. Coś poszło nie tak? Nie szkodzi, właśnie zdobyłeś wiedzę, że tak się tego nie da zrobić. Zrób chwilę przerwy; sprawdź, czy nie ma gdzieś błędu, zmień metodę, spróbuj inaczej. Pamiętaj, największe wynalazki pojawiły się na świecie przez przypadek, albo jako wynik pomyłki!

  • Style uczenia się

Każdy z nas ma swoje ulubione sposoby uczenia się. Efektywna nauka angażuje do pracy wszystkie zmysły, by jak najlepiej zapamiętywać niezbędne informacje.

Wyróżniamy główne style uczenia się: wzrokowy,  słuchowy,  dotykowy/ kinestetyczny lub mieszany.

Wzrokowcy

Najłatwiej uczą się czytając, patrząc na wykresy, tabele, schematy, hasła lub słowa kluczowe umieszczone na różnych karteczkach zawieszonych w widocznych miejscach na wysokości wzroku. Tacy uczniowie lubią korzystać z taśm wideo, slajdów czy zdjęć, zapamiętują informacje w postaci obrazów.

Naukę utrudniają im: nieporządek, ruch, przerywanie demonstracji słowami, długie objaśnienia

Słuchowcy

Najłatwiej uczą się przysłuchując się innym lub głośno „przepowiadając” sobie materiał do nauczenia się. Lepiej rozumieją to co czytają, jeśli mogą czytać półgłosem, rozwiązując problem „głośno myślą” lub rozmawiają z innymi. Muzyka jest ich ulubionym rodzajem sztuki.

Naukę utrudniają im: hałas, zbyt długie i szczegółowe teksty pisane, konieczność opowiadania o tym co widzi, co czuje, zmuszanie do kontaktu wzrokowego .

Kinestetycy/czuciowcy

Najlepiej uczą się poprzez konkretne działania, odgrywanie i przedstawianie tego, czego się uczą w sposób materialny, możliwość ruszania się trakcie słuchania, korzystanie z modeli, obiektów, które można dotknąć, poczuć i zobaczyć, jak to się ma do opisu, możliwość samodzielnego eksperymentowania. Ich wyobraźnia pracuje w ruchu. Lubią czuć emocje, zapachy i smaki.  Ruch na początku zajęć wzmacnia  gotowość i chęć do nauki.

Naukę utrudniają im: : konieczność słuchania długich wyjaśnień, mówienie o tym, co widzi lub słyszy, komentarz słowny w toku pokazu, zmuszanie do długiego pozostawania w bezruchu.

Rozwiąż test, aby dowiedzieć się jaki masz preferowany styl uczenia się https://www.quizme.pl/quiz/start/179200604

  • Metody uczenia się

Wszystkie metody poprawiania pamięci polegają na kategoryzowaniu i porządkowaniu elementów, które mają zostać zapamiętane.

akronimy

Ta metoda polega na tworzeniu zdań, w którym każde słowo rozpoczyna się od litery będącej pierwszą literą wyrazu, jaki chcemy zapamiętać. Jak zapamiętać wszystkie litery, po których piszemy rz? Pomoże wierszyk: Pan Bartek Tańczy Disco Kiedy Tańczy Jego Wąż Chiński.

rymowanki i wierszyki

Łatwiej zapamiętujemy zdania, które się rymują, ponieważ angażujemy zmysł słuchu do wychwytywania melodii.

piktogramy – przedstawianie zagadnienia za pomocą obrazu,

łańcuchy skojarzeń – tworzenie powiązań słownych pomiędzy zagadnieniami. Elementy łańcucha łączą się ze sobą, tworząc opowiadanie lub historyjkę. Ważne, aby historyjka rozwijała wyobraźnię i zawierała sporą dawkę fantazji. Im śmieszniejsza  i bardziej zwariowana, tym dłużej zostaje nam w pamięci.

mapy mentalne – mapy myśli porządkujące materiał od najbardziej ogólnego hasła, aż po szczegóły zagadnienia. Polega na umieszczeniu na środku kartki zagadnienia, słowa lub rysunku – klucza, a następnie dołączaniu do niego, w formie rozgałęzień, haseł, słów bądź rysunków bardziej szczegółowych.

haki pamięciowe – kojarzenie cyfr z przedmiotami/kształtami,

pałac pamięci – przyporządkowujemy materiał do zapamiętania do przedmiotów w znanym nam miejscu.

Więcej o mnemotechnikach znajdziecie m.in. tu https://nonstopdoprzodu.pl/mnemotechniki/

Katarzyna Kowalska – Wąs