Archiwum roku: R


Zaproszenie

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu zaprasza logopedów, pedagogów, psychologów zatrudnionych w przedszkolach i szkołach w Powiecie Lubańskim oraz terapeutów realizujących program „Za Życiem” na szkolenie dotyczące
Centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego (APD) u dzieci”.

W zawiązku z szerokim spektrum trudności prezentowanych przez dzieci z APD 
w różnych obszarach codziennego funkcjonowania, warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie, aby wcześniej wychwycić nieprawidłowości i móc przeciwdziałać ich konsekwencjom.   

Szkolenie poprowadzą: Panie Julia Pyttel logopeda oraz Aleksandra Semenowicz protetyk słuchu na co dzień związani z firmą Audika. 

Spotkanie  w ramach poszerzonej Grupy Wsparcia Logopedów Powiatu Lubańskiego odbędzie się  w dni 06.11.2024 r.  o godzinie 12:00 w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu. 

Prosimy o telefoniczne zgłoszenie udziału w szkoleniu do dnia 5 listopada.2024 r.


Skomplikowany świat komunikacji w pryzmacie lęku – kilka słów o mutyzmie wybiórczym

W grupach przedszkolnych i klasowych nierzadko funkcjonują dzieci postrzegane jako nieśmiałe. Często określane są jako bardzo grzeczne, ciche, niesprawiające problemów wychowawczych. Jednak zdarza się, że to tylko pozory. Wycofywanie się dziecka w pewnych sytuacjach, mówienie wyłącznie do wybranych osób w grupie lub zupełny brak mowy w czasie pobytu w placówce, przy relacji rodziców świadczącej o prawidłowym rozwoju mowy i możliwości komunikacyjnych w warunkach domowych mogą świadczyć o mutyzmie wybiórczym.

Pierwsze wzmianki dotyczące mutyzmu w literaturze pojawiły się już w 1877 r., kiedy to Adolf Kussmal opisał osobę z zaburzeniem komunikacji, które określił mianem aphasia voluntaria. Pojęcie to zastosował do dzieci niemówiących w różnych miejscach mimo opanowania systemu językowego na poziomie odpowiednim do wieku. W 1934 r. szwajcarski psychiatra Mortiz Trame określił takie zaburzenia mianem selective mutism1,2. W ubiegłym stuleciu traktowano mutyzm jako zaburzenie opozycyjno-buntownicze. Dopiero DSM IV wprowadziło zmianę postrzegania problemu marginalizując hipotezę braku mówienia jako celowe działania 3.

Całkowite zaprzestanie mówienia dotyczy osób mających zdolność językowego porozumiewania się. Wiąże się je z występującym zwykle lękiem. Może nastąpić w wyniku silnych przeżyć, wstrząsu psychicznego, szczególnie niesprzyjających warunków. Mutyzm wybiórczy dotyczy wyłącznie określonych miejsc, sytuacji okoliczności, gdzie mowa zostaje zahamowana. Zazwyczaj dotyczy to dzieci lękliwych. Często także o obniżonej sprawności intelektualnej, choć niepełnosprawność intelektualna bardzo rzadko współwystępuje z takimi zaburzeniami w obszarze komunikacji4.

Według J. Kuczkowskiego mutyzm „jest następstwem utraty korowych i podkorowych wpływów motywacyjnych na ośrodki sterujące czynnością mowy. Wyróżnia się mutyzm wybiórczy i akinetyczny”5.

W literaturze można odnaleźć kilka teorii dotyczących etiologii zaburzeń. Jednak warto zwrócić uwagę na tę mówiącą o wieloczynnikowym zaburzeniu lękowym. Jak wskazuje U. Sajewicz-Radtke istnieją czynniki predysponujące do występowania zaburzeń lękowych. Dzieli je na indywidualne i środowiskowe. Wśród czynników indywidualnych wymienia czynniki biologiczne – uwarunkowania genetyczne oraz psychiczne – temperament i niska samoocena. Inny podział proponują M. Johnson i A. Wintgens. Czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń lękowych leżących u podłoża mutyzmu wybiórczego dzielą się na: predysponujące (genetyczne, występowanie mutyzmu wybiórczego lub/i chorób psychicznych w rodzinie,

nieśmiałość) wywołujące (stresujące wydarzenia życiowe) i podtrzymujące (działania opóźniające diagnozę i terapię, niewłaściwe zachowania wobec osoby z zahamowaną mową, jak np. zmuszanie do mówienia)6.

Obecnie wskazuje, że mutyzm wybiórczy charakteryzuje się :

1. Konsekwentną niemożnością mówienia w pewnych sytuacjach;

2. Negatywnym wpływem na osiągnięcia szkolne;

3. Występowaniem zaburzenia minimum miesiąc;

4. Brakiem możliwości wyjaśnienia zahamowania aktywności werbalnej niewiedzą lub brakiem/niewystarczającą znajomością języka7;

5. Zaburzoną komunikacją społeczną, lękiem społecznym;

6. Wycofywaniem się i dużą wrażliwością8.

Ludzie dążą do nawiązania i utrzymywania relacji interpersonalnych. Zaburzenia lękowe leżące u podłoża mutyzmu wybiórczego stanowią istotną przeszkodę w osiągnięciu przez dziecko optymalnego poziomu funkcjonowania w środowisku społeczno-przyrodniczym. Jeśli rodzic, nauczyciele lub osoby przebywające w otoczeniu dziecka zauważą, że w pewnych, określonych sytuacjach obserwuje się brak mowy należy skonsultować się z psychologiem, logopedą a uzasadnionych przypadkach zasięgnąć także porady lekarza psychiatry. Zwlekania z rozpoczęciem procesu diagnozy może powodować pogłębienie się zaburzeń i korelować z innymi trudnościami wynikającymi z niepowodzeń w sferze komunikacji, relacji interpersonalnych, osiągnięć edukacyjnych.

mgr Karolina Sandecka logopeda kliniczny, specjalista neurologopedii mgr Wioletta Żołnowska- neurologopedia/surdologopeda


Spotkanie „Integracja sensoryczna jako metoda pracy z dziećmi w wieku szkolnym”

Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu serdecznie zaprasza pedagogów i zainteresowanych nauczycieli z Placówek Przedszkolnych i Szkolnych na kontynuację spotkań w ramach Grupy Wsparcia Pedagogów Szkolnych, które odbędzie się 24 Października 2024r. o godzinie 9.00 w siedzibie Poradni.

Temat spotkania:

„Integracja sensoryczna jako metoda pracy z dziećmi w wieku szkolnym” .

Prowadzący spotkanie:

Pani mgr Daniela Brzezińska – pedagog, terapeuta zajęciowy, doradca psychologiczno – pedagogiczny, trener plastyki sensorycznej, terapeuta ręki, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 22.10.2024r.


Nowy adres e-mail

Dyrektor Poradni Psychologiczno– Pedagogicznej w Lubania informuje, że od dnia 15.07.2024r. w jednostce przestaje funkcjonować niekomercyjny adres e-mail. Zmiana adresu jest związana z wymogami zachowania bezpieczeństwa i zgodna z ustawą o ochronie danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy o dokonanie aktualizacji w swoich systemach informatycznych i kierowanie bieżącej korespondencji na poniższy adres:

sekretariat@pppluban.org


Szkolenie: „Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego jedną z przyczyn zaburzeń rozwoju mowy i trudności szkolnych”.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu zaprasza logopedów zatrudnionych w przedszkolach i szkołach w Powiecie Lubańskim na szkolenie: 
„Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego jedną z przyczyn zaburzeń rozwoju mowy 
i trudności szkolnych”. 

Problematykę przedstawią zaproszeni goście, specjaliści protetyki słuchu na co dzień związani z firmą Audika Panie Katarzyna Cygan oraz Aleksandra Semenowicz.  

Spotkanie  w ramach Grupy Wsparcia Logopedów Powiatu Lubańskiego odbędzie się  w dniu 21.05.2024 r.  o godzinie 10:00 w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej 
w Lubaniu. 

Prosimy o telefoniczne zgłoszenie udziału w szkoleniu do dnia 10.05.2024 r.


Zaburzenia zachowania i emocji u dzieci i młodzieży jako konsekwencje edukacji zdalnej, ograniczeń okresu Covid-19”.

Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu serdecznie zaprasza  na spotkanie połączonych Grup Wsparcia Psychologów i Pedagogów z powiatu lubańskiego, które odbędzie się 19.03.2024r godz10.00 w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza .

Temat spotkania :

„Zaburzenia zachowania i emocji u dzieci i młodzieży jako konsekwencje edukacji zdalnej, ograniczeń okresu Covid-19”.

WYDARZENIE EDUKACYJNE POD PATRONATEM STAROSTY LUBAŃSKIEGO WALEREGO CZARNECKIEGO

Program merytoryczny w realizacji :

Kierownika Oddziału Dziennego Psychiatrycznego i Rehabilitacji dla dzieci 
i młodzieży dr Nataszy Hładuń  oraz psychologów Oddziału mgr Karoliny Michalik i mgr Przemysława Milewskiego z Wielospecjalistycznego Szpitala  SPZOZ w Zgorzelcu.

Na mocy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu 
z  Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w spotkaniu udział wezmą studenci   psychologii.

Spotkanie wpisuje się w priorytet Ministerstwa Edukacji i Nauki na 2023/24 rok 

Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego 
w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- 
i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, 
w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny; wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań 
w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.”

W przerwie zapraszamy na kawę, herbatę  oraz poczęstunek.

Wszyscy Uczestnicy otrzymają potwierdzenia udziału w spotkaniu

Prosimy o potwierdzenie przybycia nr tel. 756465110 do dnia 15 marca 2024r.


II  spotkanie w ramach cyklu Grupy Wsparcia Psychologów

Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu serdecznie zaprasza psychologów i psychoterapeutów z powiatu lubańskiego na II  spotkanie w ramach cyklu Grupy Wsparcia Psychologów, które odbędzie się 10.01.2024r godz. 9.00 w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Tematyka spotkania obejmuje: 

• Powitanie i słowo wstępne:  dyrektor PPP Małgorzata Grzesiak,

• Prezentacja oferty usług Centrum Psychologii i Rozwoju: kierownik Centrum Natalia Witman-Herdzik, 

• „ Stan psychiczny młodzieży”: z doświadczenia lekarza psychiatry: dr Natasza Hładuń,

• Studium przypadku dzieci ze stwierdzonym autyzmem. Niejasności, problemy diagnostyczne:  psycholog  Ewa Malinowska:

• Najnowsze trendy w leczeniu autyzmu:  psycholog Małgorzata Bagrij,

• Kompetencje psychologa w szkole: psycholog/ pedagog specjalnyMałgorzata Grzesiak.

Na spotkanie proszę przygotować listę psychiatrów, neurologów, specjalistów, z którymi Państwo współpracują i których rekomendują.

Prosimy o potwierdzenie przybycia nr tel. 756465110 – Sekretariat

Osobą prowadząca spotkanie i  do kontaktu jest psycholog

mgr Małgorzata Bagrij- tel. 756465125