Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu w ramach realizacji zadań z zakresu wspomagania Szkół i Placówek Oświatowych zaprosił pedagogów, psychologów i nauczycieli pracujących z dziećmi z autyzmem na konferencję szkoleniową pt. ,, Nowe technologie w terapii autyzmu.”
Konferencja odbyła się 22 czerwca 2016 i cieszyła sie bardzo dużym zainteresowaniem wśród specjalistów z Lubania i powiatu lubańskiego, jak również z innych powiatów. Przybyli uczestnicy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych ze Zgorzelca, Lwówka Śląskiego, Gryfowa Śląskiego oraz Bogatyni.
Prowadzącą konferencję była mgr Kinga Wojaczek, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się wykorzystywaniem różnych interfejsów komputerowych do pracy z dziećmi z autyzmem. Ma kilkuletnie doświadczenie terapeutyczne, obecnie zajmuje się pracą naukową oraz projektowaniem narzędzi wspierających terapię dzieci z autyzmem.
W trakcie spotkania uczestnicy zostali zapoznani z wybranymi rozwiązaniami, które są wykorzystywane, bądź testowane w krajach zachodnich, głównie anglojęzycznych, podczas terapii osób z autyzmem. Przegląd obejmował programy wspierające interwencję behawioralną, treningi umiejętności społecznych oraz najnowsze zdobycze techniki w postaci robotów, czy urządzeń ułatwiających wchodzenie w interakcje z drugą osobą.
Kinga Wojaczek zaprezentowała autorski Program Autilius Wspólna Uwaga. Został on przygotowany dzięki wsparciu doświadczonych terapeutów i naukowców. Została opracowana spójna koncepcja terapeutyczna, która stała się fundamentem tworzonych przez zespół gier. Celem Programu jest sprowadzenie interwencji terapeutycznej do formy jak najbardziej spontanicznego i swobodnego kontaktu z dzieckiem, tak, aby miały charakter zabawy. Gry osadzone są w estetyce bajkowej. Gry zostały tak zaprojektowane, aby budowały w dzieciach poczucie samodzielności, rozwijały ciekawość i zachęcały do własnej aktywności.
Program Autilius Wspólna Uwaga dostępny jest w trzech wersjach. Wersja domowa stworzona jest z myślą o rodzicach. Przeznaczona jest do użytku domowego i umożliwia utworzenie spersonalizowanej planszy z grami dla jednego dziecka. Wersja dla terapeutów przeznaczona jest dla terapeutów pracujących z wieloma dziećmi. Wersja Premium to narzędzie dla nowoczesnych ośrodków terapeutycznych.
Konferencja wzbudziła wśród uczestników wiele refleksji i stanowiła cenną inspirację w kierunku poszerzania spektrum metod pracy z dziećmi z autyzmem o nowe technologie i przedstawiony Program Autilius Wspólna Uwaga.