„ Twoje bezpieczeństwo w naszych rękach – wakacje bez uzależnień”
W okresie wakacji, które są wyczekiwanym czasem odpoczynku dla dzieci, jak corocznie Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Lubaniu wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Lubaniu zorganizowała Letnią Akademię Profilaktyczno – Terapeutyczną, pt: ,,Twoje bezpieczeństwo w naszych rękach – wakacje bez uzależnień.” ( Jest to jednocześnie realizacja priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2015/16 ).
Zajęcia odbyły się w dniach 27. 06. 2016r. – 08. 07. 2016r . / dwa turnusy dla 40 dzieci / w siedzibie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i zostały nimi objęte dzieci przed rozpoczęciem edukacji szkolnej oraz uczniowie klas I – III Szkół Podstawowych z terenu miasta Lubania.
Realizowane zajęcia miały wszechstronny charakter: edukacyjny oraz profilaktyczno – terapeutyczny.
W programie znalazły się:
- zajęcia indywidualne i grupowe
- zajęcia profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia
- ciepły posiłek, zimne napoje.
Do głównych obszarów oddziaływań profilaktycznych należały między innymi zabawy rozwijające umiejętności budowania prawidłowych relacji w grupie rówieśniczej oraz wzmacnianie procesów komunikacyjnych w zespole, wzmacnianie aktywności poznawczej i prawidłowej motywacji do podejmowania nowych wyzwań, treningi asertywności.
W ramach działań Letniej Akademii Profilaktyczno – Terapeutycznej uczestnicy odwiedzili różne placówki i instytucje znajdujące się na terenie miasta: Sąd Rejonowy, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Szewski.
W ramach wizyty w Sądzie Rejonowym w Lubaniu dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy Sądu, zobaczyły salę, na której odbywają się rozprawy, mogły wcielić się w rolę sędziego, świadka, prokuratora, osoby oskarżonej.
Na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej dzieci brały udział w zajęciach przygotowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Podczas spotkania na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej dzieci wzięły udział w przedstawieniu artystycznym z okazji 15- lecia istnienia placówki. Uczestnicy Letniej Akademii zobaczyli tańce osób niepełnosprawnych z instruktorami tańca oraz taniec osoby niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej podzielili się swoją twórczością artystyczną tj. czytali własne wiersze, teksty, pokazywali namalowane obrazy i wytwory plastyczne. Przed spotkaniem z osobami niepełnosprawnymi w Poradni zostały przeprowadzone przez specjalistów Poradni zajęcia mające na celu zapoznanie dzieci z problemami osób niepełnosprawnych oraz z zasadami zachowania się w stosunku do osób niepełnosprawnych.
W dobie rozwoju mediów elektronicznych ważnym aspektem było kształtowanie świadomości i ochrona dzieci przed negatywnymi skutkami ,,serfowania” w sieci, odmawianie w sytuacjach presji, radzenie sobie z szantażem emocjonalnym, asertywnym odmawianiem i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem.
Podczas tegorocznych zajęć dzieci wzięły udział w Pikniku Edukacyjnym „ Si@ciaki na wakacjach” prowadzonego w ramach kampanii społecznościowej „ Dzieci Niczyje”.
Prowadzone oddziaływania profilaktyczne ukazały dzieciom korzyści i zagrożenia płynące z Internetu.
Podczas pracy z dziećmi specjaliści wprowadzali różnorodne formy oddziaływań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, profilaktycznych z elementami arteterapii. Zajęcia ukierunkowane były na poszukiwanie nowych, alternatywnych form spędzania czasu wolnego poza siecią. Prowadzący zajęcia kładli nacisk na rozwój wyobraźni, wykorzystywania dostępnych zasobów i zdolności dzieci, kształtowanie pozytywnej motywacji i wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Podczas udziału dzieci w Letniej Akademii Profilaktycznej zaoferowano uczniom wiele różnorodnych, interesujących zajęć i spotkań.
Jedną z atrakcji była wizyta właścicielki Kwiaciarni Pani Heleny Gądek, która przeprowadziła z dziećmi zajęcia florystyczne. Dzieci również odwiedziły zakład szewski zlokalizowany na Osiedlu Piast, poznały charakter pracy i zmieniające się trendy modowe.
W czasie trwania zajęć dzieci miały zagwarantowany ciepły posiłek, słodycze i zimne napoje. Środki na organizację Letniej Akademii Profilaktycznej zostały pozyskane z budżetu Powiatu Lubańskiego oraz Gminy Miejskiej Lubań.
Przygotowanie programu oraz odpowiedzialność za jego realizację :
Dyrektor PPP – Małgorzata Grzesiak
Realizatorzy programu:
Psycholodzy: Janina Jackiewicz, Katarzyna Kowalska – Wąs, Beata Sasin, Małgorzata Bagrij, Janina Jackiewicz
Pedagodzy: Grażyna Chromy, Hanna Harasimiuk, Beata Bodziona
Logopedzi: Zuzanna Leśniak – Szereniuk, Iwona Peczka – Przygoda, Wioletta Żołnowska
Konsultant ds. Uzależnień – Piotr Karpiński