Archiwum roku: R


„Poradnia – Pedagodzy” – kolejna edycja programu

Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu

serdecznie zaprasza pedagogów szkolnych szkół podstawowych

i gimnazjalnych powiatu lubańskiego  na kolejną edycję

programu wspierającego pedagogów szkolnych „Poradnia- Pedagodzy”.

 

 

Osoby prowadzące:

psycholog Agnieszka Konopska

pedagog Beata Bodziona

pedagog Hanna Harasimiuk

 

Spotkania będą się odbywały w siedzibie Poradni od godziny 9.00 do 11.00.

  

 

Terminy spotkań:

22.10. 2014

19.11. 2014

17.12. 2014

18.02. 2015

18.03. 2015

 20.05. 2015


Poradnia-Pedagodzy – terminy spotkań 2014/2015


10 października – Bezpłatne konsultacje

 Bezpłatne konsultacje

Jesień to okres szczególnie ciężki dla osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych: mniej słońca, krótszy dzień, więcej szarych deszczowych dni, to sprzyja pogorszeniu nastroju i samopoczucia.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 20 proc. dzieci i młodzieży na świecie cierpi z powodu problemów psychicznych na tyle poważnych, że wymagają one profesjonalnej interwencji.

Zdaniem WHO jest prawdopodobne, że w 2020 roku emocjonalne i behawioralne problemy psychiczne mogą stać się jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci lub chorób wśród dzieci i młodzieży.

10 października został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia- Dniem Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Motywem przewodnim tegorocznych działań w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu  będzie udzielanie  specjalistycznej pomocy uczniom i rodzicom  dzieci i młodzieży  z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi  oraz zachowania .

Kampania ma zwrócić uwagę na problemy diagnozowania, leczenia i zapobiegania emocjonalnym i behawioralnym zaburzeniom uczniów, klientów lubańskiej Poradni. Dlatego w tym dniu , w trakcie spotkań z rodzicami i dorosłymi uczniami pragniemy  wspierać wszystkich w  zmaganiach z chorobami psychicznymi.  Poprzez działania edukacyjne planujemy  zwiększyć  świadomość naszych pacjentów i ich rodziców w sferze profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem  cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem szkolnym i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic szkolnych i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz.

Tymczasem dzięki współczesnej medycynie, uczniowie zmagający się z zaburzeniami psychicznymi mogą świetnie funkcjonować, ale muszą otrzymać odpowiednie wsparcie.

Poradnia w Lubaniu ma w tym zakresie powód do szczególnego zadowolenia. Od maja br. w zespole specjalistów psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów uzależnień –  pracuje lekarz psychiatra ,   który diagnozuje problemy z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, udziela porad rodzicom , nauczycielom oraz wychowawcom placówek opiekuńczych z terenu powiatu lubańskiego.

 

Jednak obok odpowiednio dobranej terapii potrzebna jest  empatyczna, otwarta na edukację  wspierająca rodzina oraz środowisko rówieśnicze i szkolne. Taki system wsparcia może pomóc choremu dziecku prowadzić ustabilizowany i zrównoważony tryb życia, znacząco przyczyniając się do mniejszej liczby nawrotów i łagodnego przebiegu choroby.

 

Analiza tego obszaru zaburzeń wskazuje na wzrost od 2010 r. liczby dzieci i młodzieży

wymagających specjalistycznej diagnozy i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Można przypuszczać, że relatywnie wysoki udział tej grupy uczniów w prowadzonych przez poradnię działaniach diagnostyczno-terapeutycznych wynika z coraz większej świadomości dorosłych uczniów  oraz  rodziców  co do potrzeby diagnozowania tego typu zaburzeń.

Najmniej dzieci z zaburzeniami emocji i zachowania trafia do poradni w wieku przedszkolnym.

Według przepisów prawa oświatowych dla tej grupy wiekowej nie orzeka się i nie wydaje opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju z uwagi na omawiane zaburzenia.

Dla tej kategorii wieku  w  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Lubaniu najczęściej prowadzi się terapię zaburzeń lękowych, moczenia mimowolnego oraz mutyzmu wybiórczego.

W grupie uczniów szkół podstawowych odsetek uczniów z zaburzeniami zachowania i emocji oscyluje najczęściej w okolicy 30%.

W tej grupie wiekowej przeważają zaburzenia zachowania i adaptacji  szkolnej, ADHD, ADD, co skutkuje zagrożeniem niedostosowania społecznego, bądź niedostosowaniem społecznym.

W większości uczniowie ci otrzymali  z poradni orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które uprawniają do udziału w zajęciach socjoterapeutycznych.

Od lat najliczniejszą grupą uczniów ze stwierdzonymi zaburzeniami zachowania i emocji stanowią gimnazjaliści. Na przestrzeni analizowanych lat obserwuje się istotną tendencję wzrostową w tym obszarze. Najczęstsze typy zaburzeń w tej grupie wiekowej to zaburzenia zachowania, adaptacji, zaburzenia emocjonalne (w tym lękowe), zaburzenia odżywiania, problemy z uzależnieniem . W tej grupie wiekowej pojawiają się coraz częściej zachowania suicydalne (myśli i próby samobójcze).

Na porównywalnym, choć nieco niższym niż w gimnazjum poziomie utrzymuje się  odsetek uczniów z omawianymi problemami ze szkół ponadgimnazjalnych.

Młodzież tazgłasza się do poradni z podobnymi jak gimnazjaliści problemami, jednak w ostatnich dwóchlatach więcej uczniów z tej grupy ma problemy z określeniem własnej tożsamości płciowej, dokonują samookaleczeń,  podejmują próby samobójcze, nie radzą sobie z uzależnieniami .

Grupa adolescentów (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) najliczniej korzysta z pomocy psychologicznej i wsparcia terapeutycznego w poradni z uwagi na zaburzenia psychiczne.

 

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji i pomocy specjalistycznej  w dniu 10 października w godzinach od 8-15 w ramach kampanii na rzecz uczniów z zaburzeniami psychicznymi.

 

 


Letnia Akademia Terapeutyczna

Letnia Akademia Terapeutyczna

w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu.

                  Wieloletnią i cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem tradycją Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu jest realizowanie półkolonii terapeutycznych w okresie wakacyjnym. Tegoroczne półkolonie terapeutyczne jako Letnia Akademia Terapeutyczna pod hasłem „Sześciolatek idzie do szkoły” odbywały  się w dniach  30.06.2014 – 4.07.2014 w godzinach 9-13 na terenie Poradni. Zajęcia  miały  charakter interdyscyplinarny, prowadzone były przez specjalistów Poradni: psychologów, pedagogów oraz logopedów. Ideą tegorocznego programu Letniej Akademii Terapeutycznej było wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z deficytami rozwojowymi przed rozpoczęciem obowiązku szkolnego praca z dzieckiem  o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dla każdego dziecka przewidziany był  także  słodki poczęstunek oraz obiad. Zajęcia miały bardzo  zróżnicowaną  postać z elementami zakresu terapii pedagogicznej, profilaktyki uzależnień, oddziaływań psychologicznych, pedagogicznych oraz  logopedycznych. Wspierały wszechstronny rozwój dzieci w aspekcie twórczym, ruchowym, rekreacyjnym, terapeutycznym. Wykorzystano między innymi elementy KLANZY- pedagogiki zabawy. Zrealizowano również kreatywne zajęcia plastyczne. Dzięki  wykorzystaniu  wyobraźni oraz różnorodnych technik zostały stworzone przez uczestników  tegorocznej Letniej Akademii Terapeutycznej  bardzo ciekawe prace plastyczne.


Półkolonie terapeutyczne

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu, tradycją lat ubiegłych, zaprasza uczniów klas 0-III na półkolonie terapeutyczne pod hasłem „Sześciolatek idzie do szkoły”. Zajęcia odbędą się w dniach  30.06.2014 – 4.07.2014 w godzinach 9-13 na terenie Poradni.

Ideą tegorocznego programu Letniej Akademii Terapeutycznej jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z deficytami rozwojowymi przed rozpoczęciem obowiązku szkolnego praca z dzieckiem  o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W programie półkolonii przewidziano zajęcia terapeutyczne z zakresu terapii pedagogicznej z elementami profilaktyki uzależnień, psychologicznej i indywidualnej terapii logopedycznej.

Dla każdego dziecka przewidziano słodki poczęstunek oraz obiad.

 

Prosimy o zgłaszanie uczniów do uczestnictwa w zajęciach pod nr telefonu: 75 646 51 10. Liczba miejsc ograniczona.

(więcej…)


Porada miesiąca – Nie tylko z okazji Dnia Dziecka

Porada miesiąca

Nie tylko z okazji Dnia Dziecka

 

       Kiedy rodzice myślą o swoich dzieciach, bardzo często pragną-

Aby dziecko było zdrowe, szczęśliwe, radosne…

Żeby mieć również dobry kontakt z dzieckiem…

Porozumienie, serdeczną więź…

Jest takie powiedzenie, że kapitał dziecka jest jak walizka. Co do niej jako rodzice  włożymy, to później wyjmujemy.

Budowanie dobrego kontaktu z dzieckiem to bezcenna  inwestycja.

Wiele spraw w tej kwestii dzieje się intuicyjnie.

Jednak jak każda ważna inwestycja wymaga od czasu do czasu obserwowania  „spadku  lub wzrostu akcji” i pogłębiania wiedzy, jak inwestować jeszcze lepiej.

Warto również w  kwestii  miłości do dzieci rozwijać umiejętności  wychowawcze i  rodzicielskie.

Świat się zmienia. Technologia rozwija się bardzo szybko. Nawet zmiana modelu telefonu wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń.

A dziecko zmienia się również. Tak, jak wyrosło już z butów czy ubranek  z ubiegłorocznego sezonu- tak też wyrasta z pewnych naszych form kontaktu, komunikacji, serdeczności.

Oczywiście, z miłości dziecko nie wyrasta nigdy.

Ale już z pewnych zwrotów, zdrobnień, potrzeb- tak.

Dużo jest porad o  wychowaniu i nie sposób  ich wszystkich wymienić, ale warto podkreślić  kilka podpowiedzi- jak inwestować, żeby zyskać, a nie stracić.

Wspólnie spędzany czas.

Wspólne spędzanie czasu jest bardzo integrujące. Jednoczy rodzinę, wzmacnia więzi.

Wspólna zabawa, gry, relaks.

Miłe, pozytywnie odbierane emocje.

Sympatycznie spędzany czas, bez nerwów i napięcia.

 

Często rodzice szukają odpowiedzi, jak pogodzić wszystkie sprawy i „sprawiedliwie” poświęcić  dzieciom czas.

Na taką „sprawiedliwość” nie ma jednej miary, ani wagi.

Ale poniższe wskazówki mogą dać inspirację, jak podzielić czas i uwagę dla dzieci: Razem i osobno.

  • Czasami Rodzice razem z wszystkimi dziećmi.

              oraz

  • Czasami Rodzice z każdym dzieckiem z osobna.

Warto pamiętać, że szczerze i z radością poświęcony czas i uwaga jest dla dziecka szczególnym prezentem.

Materialne upominki przemijają, ale poczucie, że się jest ważnym i kochanym- nie przeminie nigdy.

Złota pochwała i trująca pochwała.

Nie zawsze pochwała, mimo dobrych intencji, chwali i cieszy.

„Złota pochwała” buduje w dziecku poczucie  własnej wartości.  Wzmacnia wiarę w siebie i dodaje dumy.  Taka pochwała jest konkretna, rzeczowa i prawdziwa.

I jest tylko pochwałą.

Jeżeli jednak ” przemycimy „do niej krytykę i wypominanie- staje się „trującą pochwałą”.

Niby chwali, a gani.

Przykłady „trujących pochwał”:

  • Świętnie posprzątałeś pokój! Gdyby tak było zawsze…
  • Super, czwórka ze sprawdzianu! Gdybyś się przyłożyła, też dostałabyś czwórkę z poprzedniej klasówki.

Przykłady „złotych  pochwał”:

  • Świętnie posprzątałeś pokój!
  • Super, czwórka ze sprawdzianu!

Pomocnym barometrem do sprawdzenia, czy dajemy dziecku złotą, czy trującą pochwałę, może być chwila refleksji, ale bardzo szczerej. Czy dla rodzica, który  wcieliłby się w rolę  dziecka, taki tekst dodałby skrzydeł, czy wlał nutę goryczy.

Mniej znaczy więcej.

Mniej słów- większy efekt.

Długie, rozwlekłe wypowiedzi- mogą przynieść rezultat całkowicie odwrotny do zamierzonego. Powtarzane wywody, lamentacje i wykłady zamiast nauczyć nasze dziecko i przestrzec- zniechęcą.

Rytuały i zmiany.

Powtarzane familijne historie dają ludziom wiele radości i poczucia bezpieczeństwa, tworzą odrębny rodzinny charakter.

Jednak  bardzo sztywne trzymanie się rytuałów, nie patrząc na wyjątkowe okoliczności albo po prostu naturalną chęć zmiany- też nie jest dobre.

Zmiany nadają życiu dynamikę, nową energię. Wprowadzają zaciekawienie i urozmaicenie.

Czasem nawet wprowadzenie do codzienności drobnych i prostych spraw może wywołać pozytywną „rewolucję”.

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszej dobie  liczy się dla dzieci głównie nowoczesna  technologia. Absolutnie nie. Potrzeby dzieci- bliskości, rozmowy, przytulenia, spokojnego i ciekawego wspólnego bycia ze sobą w rodzinie- pozostają niezmienne od wieków.

Gra planszowa, wspólne gotowanie, przygotowywanie i  degustowanie posiłków, kino, koncert, sport, spacer, domowy pokaz mody- w zależności od zainteresowań.

Ważne, aby były to chwile prawdziwej rekreacji i ciekawego odpoczynku.

 

                                                              psycholog Agnieszka Konopska

 

pomocna literatura: A. Faber, E. Mazlish, „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały, Jak słuchać, żeby do nas mówiły”.

 

Jako inspirację do refleksji proponuję następujące pytania:

                       CZY ZNAM  SWOJE DZIECKO?

  • Co najbardziej w moim dziecku podoba mi się?
  • Jakie od razu powiem trzy pozytywne cechy mojego dziecka?
  • Co dziecko we mnie lubi?
  • Czego dziecko we mnie nie lubi?
  • Z jakiego powodu smucę się, kiedy myślę o moim dziecku?
  • Jakie są marzenia mojego dziecka?
  • Na co najchętniej poświęcam czas wolny z dzieckiem?
  • Co chciałabym/ chciałbym, aby w mojej relacji z dzieckiem zmieniło się?

 

opracowała psycholog Agnieszka Konopska


 

Wersja do druku: PPP_Nie_tylko_z_okazji_Dnia_Dziecka.pdf

 


PLANOWANIE DROGI EDUKACYJNEJ I ZAWODOWEJ UCZNIÓW: CZYNNIKI WYBORU ZAWODU.

Miesiąc kwiecień jest miesiącem pisania testów gimnazjalnych w kl. III, których wyniki wraz z innymi czynnikami są przepustką do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Ostateczna decyzja wyboru szkoły ponadgimnazjalnej następuje w maju. Poprzedzona jest wieloletnią refleksją nad wyborem ścieżki zawodowej kształtowanej m.inn przez rodziców nauczycieli, osoby znaczące i ważne dla uczniów, osoby, które odniosły sukces.

Biorąc pod uwagę współczesny rynek pracy, różnorodność zawodów, możliwość wykonywania pracy za granicą, oczywistym jest, że aby podjąć właściwą decyzję, jaki zawód chcemy wykonywać w przyszłości, powinniśmy mieć świadomość, jakie czynniki warunkują prawidłowe, najbardziej adekwatne do naszych możliwości i zainteresowań planowanie kariery zawodowej.

Otóż czynniki wyboru zawodu możemy podzielić na trzy grupy:

I. POZNAWANIE SIEBIE:

• zainteresowania,
• zdolności,
• możliwości intelektualne,
• osiągnięcia szkolne,
• mocne i słabe strony
• charakter,
• cechy osobowości,
• odporność na stres,
• temperament,
• samoocena,
• wrażliwość emocjonalna,
• stan zdrowia,
• rodzinne tradycje zawodowe,
• uwarunkowania kulturowe.

II. POZNAWANIE ŚWIATA ZAWODÓW:
• jakie są zawody,
• jakie czynności się w nich wykonuje,
• jakie są narzędzia i efekty pracy,
• jakie są wymagania psychofizyczne w danym zawodzie,
• w jakich warunkach się pracuje,
• jakie są szanse zatrudnienia,
• możliwość awansu,
• przyszłość danego zawodu.

III. POZNANIE ŚCIEŻEK KSZTAŁCENIA:
• jakie szkoły kształcą do wybranego zawodu.
• wymagania rekrutacyjno-egzaminacyjne.

Prawidłowy przebieg wyboru szkoły ponadgimnazjalnej powinien być poprzedzony analizą wszystkich wymienionych czynników. W tym kontekście szczególnie istotna jest pomoc uczniom w odpowiedzi na pytanie: „Co chcę zawodowo robić?, gdzie pracować i w jakim charakterze?”. Koncentracja rodziców i nauczycieli na pomocy uczniom w podejmowaniu decyzji zawodowych jest ważna z tego powodu, aby uczeń poznał swoje realne, a nie tylko wyobrażeniowe i przypisywane sobie zdolności. Warto wziąć pod uwagę trwałość pasji ucznia. Uczeń powinien odpowiedzieć sobie na pytania:czy woli pracę indywidualną, czy zespołową, czy woli kierować innymi, czy też być kierowanym przez innych, w jaki sposób rozwiązuje trudne sytuacje, czy lubi pracować pod presją czasu, czy lubi pracę wymagająca kontaktu z ludźmi. Odpowiedź na te i podobne pytania ułatwi adekwatną, realistyczną ocenę predyspozycji zawodowych, określenie przyszłej kariery zawodowej.
Jeśli uczeń korzystając z pomocy rodziców i nauczycieli w dalszym ciągu ma trudności z określeniem swojej drogi zawodowej powinien skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Życzę wielu twórczych refleksji w poznawaniu siebie.

psycholog, doradca zawodowy
mgr Małgorzata Bagrij

 

Wersja do druku: ppp_czynniki_wyboru_zawodu.pdf


Co znaczy w praktyce „dostosować wymagania edukacyjne do…” ?

Dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi jest coraz więcej. W zależności od rodzaju dysfunkcji dostosowanie wymagań edukacyjnych będzie dotyczyło albo formy sprawdzania wiedzy, albo treści, albo i formy, i treści. I tak, jeśli u dziecka zdiagnozowana jest:

•     Dyskalkulia, czyli trudności w liczeniu

Oceniamy przede wszystkim tok rozumowania, a nie techniczną stronę liczenia. Uczeń ma, bowiem skłonność do przestawiania kolejności cyfr w liczbie i przez to jej zapis jest błędny. Zły wynik końcowy wcale nie świadczy o tym, że dziecko nie rozumie zagadnienia. Dostosowanie wymagań będzie, więc dotyczyło tylko formy sprawdzenia wiedzy poprzez koncentrację na prześledzeniu toku rozumowania w danym zadaniu i jeśli jest on poprawny -wystawienie uczniowi oceny pozytywnej.

•     Dysgrafia, czyli brzydkie, nieczytelne pismo

Dostosowanie wymagań będzie dotyczyło formy sprawdzania wiedzy, a nie treści. Wymagania merytoryczne, co do oceny pracy pisemnej powinny być ogólne, takie same, jak dla innych uczniów, natomiast sprawdzenie pracy może być niekonwencjonalne. Np., jeśli nauczyciel nie może przeczytać pracy ucznia, może go poprosić, aby uczynił to sam lub przepytać ustnie z tego zakresu materiału. Może też skłaniać ucznia do pisania drukowanymi literami lub na komputerze.

•     Dysortografia, czyli trudności z poprawną pisownią pod względem
ortograficznym, fonetycznym, interpunkcyjnym itd.

Dostosowanie wymagań znowu dotyczy głównie formy sprawdzania i oceniania wiedzy   z tego zakresu. Zamiast klasycznych dyktand można robić sprawdziany polegające na uzasadnianiu pisowni wyrazów, odwołując się do znajomości zasad ortograficznych oceniać odrębnie merytoryczną stronę pracy i odrębnie poprawność pisowni, nie wpisując tej drugiej oceny do dziennika. W żadnym wypadku dysortografia nie uprawnia do zwolnienia ucznia          z nauki ortografii i gramatyki.

•     Dysleksja, czyli trudności w czytaniu przekładające się niekiedy także na
problemy ze zrozumieniem treści

Dostosowanie wymagań w zakresie formy może nastąpić w klasach, gdzie programowo jest sprawdzanie opanowania tej umiejętności. Widząc trudności dziecka nauczyciel może:  –    odpytać go z czytanki na osobności, a nie przy całej klasie, nie ponaglać, nie krytykować, nie zawstydzać, nie mobilizować stwierdzeniami: Jak się postarasz to będzie lepiej”, –    nie zadawać do domu obszernych czytanek do opanowania.

W klasach starszych problem jest bardziej złożony, gdyż opanowanie wiedzy opiera się na założeniu, że uczeń umie już sprawnie czytać i ta umiejętność rzeczywiście jest niezbędna. Uczeń ma, zatem niewielkie pole manewru. W zasadzie jedyne , co może zrobić,    to więcej czasu poświęcać na naukę, korzystać z lektur wypożyczanych z biblioteki dla niewidomych (nagrane na dyskietki czy taśmy magnetofonowe) lub sfilmowanych lektur, czy materiałów.

Nauczyciel w zasadzie nie ma wyboru, dysleksja nie daje możliwości obniżenia wymagań jakościowych. Są to, bowiem uczniowie, z co najmniej przeciętną sprawnością intelektualną, którzy zechcą w przyszłości zdawać maturę, a ta – aby zachować swoją rangę -musi mieć odpowiedni, co najmniej przeciętny, poziom wymagań.

Polem do pracy dla nauczyciela będzie dbałość o rozwój sfery emocjonalnej takiego ucznia. Dydaktyka jest, bowiem bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest przygotowanie dziecka do radzenia sobie w życiu, a do tego dziecko potrzebuje wrażliwości, fantazji, ufności we własne siły i zdolności, niezależnie od tego, kim będzie.

 

Uczeń ze sprawnością intelektualną niższą od przeciętnej

W przypadku tych dzieci konieczne jest dostosowanie zarówno w zakresie formy, jak i treści wymagań. A więc przede wszystkim w tej grupie możemy mówić o obniżeniu wymagań. Pamiętać jednak należy, że obniżenie kryteriów jakościowych nie może zejść poniżej podstawy programowej.

Dzieci z inteligencją ogólną niższą od przeciętnej, czyli tzw. mało zdolne nie zawsze mają zaburzone te same funkcje psychiczne. Tak, więc w tej grupie są dzieci z różnymi zaburzeniami, niekiedy mieszanymi. Generalnie jednak charakterystyczne dla nich są:

  • zaburzenia myślenia słowno – pojęciowego, a więc tego, na którym przede wszystkim bazuje nauka szkolna
  • mała samodzielność w myśleniu
  • wolniejsze tempo pracy i uczenia się
  • trudności w koncentracji uwagi przez dłuższy czas

 

Ze względu na powyższe cechy konieczne jest wobec tych dzieci zastosowanie metod ułatwiających im opanowanie materiału. Dzieci te, bowiem nie kwalifikują się do szkoły specjalnej dla upośledzonych umysłowo, a program szkoły ogólno dostępnej jest dla nich trudny, a przede wszystkim zbyt szybko realizowany.

Zmiany jakościowe w zakresie wymagań programowych powinny być takie, aby w przyszłości pozwalały tym dzieciom na opanowanie wymagań zasadniczej szkoły zawodowej ogólnodostępnej. Na marginesie: dla tych dzieci tragedią jest, że reforma szkolnictwa poszła w kierunku zawężania oferty szkolnictwa zawodowego, a upowszechniania wykształcenia średniego, czyli ukończenia szkoły z maturą. One przez ten szczebel obiektywnie nie są w stanie przebrnąć.

Nauczyciele nie mogą od poradni oczekiwać, że w opiniach będzie określone, do jakiego poziomu należy obniżyć wymagania w stosunku do tych dzieci. To nauczyciele są specjalistami w zakresie nauczania poszczególnych przedmiotów. Kryteria doboru treści powinny być 2, o których mówiłam wcześniej – nie można zejść poniżej podstawy programowej, a zakres wiedzy i umiejętności powinien dać szansę na sprostanie wymaganiom ogólno dostępnej szkoły zawodowej.

Wymagania co do formy mogą obejmować między innymi:

  • omawianie niewielkich partii materiału i o mniejszym stopniu trudności,
  • pozostawiania więcej czasu na jego utrwalenie
  • podawanie poleceń w prostszej formie,
  • unikanie trudnych, czy bardzo abstrakcyjnych pojęć
  • częste odwoływanie się do konkretu, przykładu
  • unikanie pytań problemowych, przekrojowych
  • wolniejsze tempo pracy
  • szerokie stosowanie zasady poglądowości
  • odrębne instruowanie dzieci
  • zadawanie do domu tyle, ile dziecko jest w stanie wykonać samodzielnie.

 

Jak oceniać dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się ?

 

Bardzo ważne dla mnie jest przestrzeganie etycznych zasad oceniania,  z których pierwszo­rzędnymi są: jednakowa życzliwość wobec wszystkich uczniów oraz ocenianie suk­cesów, a nie porażek  mojego ucznia.

Uważam, że sprawdzanie i ocenianie osiągnięć ucznia powinno pomóc mu poznać siebie, określić swoje ideały, podjąć adekwatne działania dla własnego rozwoju.

Czy tak samo ważne to jest dla każdego nauczyciela? Czy nauczyciel zasłoni się tym, że nie ma czasu dla Piotrusia, bo ………..np: w klasie ma tylko 20-stu uczniów i pracuje tradycyjnymi metodami przy których Piotruś skazany jest na PORAŻKĘ

Uważam, że jeśli dostosujemy wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb ucznia, pod względem formy (tam, gdzie to wystarcza) lub formy i treści (tam, gdzie jest to konieczne) uwzględniając także wkład pracy dziecka to zawsze  ocenimy  ucznia pozytywnie.

W stosunku do dzieci o obniżonych możliwościach intelektualnych, zalecenie o dostosowaniu wymagań daje nauczycielowi jeszcze jedną możliwość. Jeśli na koniec semestru grozi uczniowi ocena niedostateczna, a inne względy przemawiają za promowaniem, zalecenie o obniżeniu wymagań pozwala na postawienie oceny dopuszczającej. Zalecenia tego jednak nie należy traktować jako równorzędnego z nakazem promowania. O tym decyduje, bowiem rada pedagogiczna, po uwzględnieniu różnych kryteriów składających się na tą decyzję.

 

 

Opracowały: pedagog Hanna Harasimiuk, pedagog Beata Bodziona

 

Do pobrania Plik PDF


Zimowe półkolonie terapeutyczne

Od   17.02.2014  do  21.02.2014 w godzinach 9-13 odbywały się  na terenie Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu   półkolonie terapeutyczne dla uczniów.

Półkolonie terapeutyczne to wieloletnia tradycja Poradni.

Każdy dzień dzieci miały wypełniony ciekawymi zajęciami o charakterze integracyjnym, twórczym, rozwijającym komunikację w grupie i pozytywną samoocenę. Zabawy ruchowe i sportowe, zajęcia  przy muzyce, prace plastyczne urozmaicały dzieciom feryjny odpoczynek.

Podczas  półkolonii było zorganizowane również wyjście do Muzeum Regionalnego. W ramach zwiedzania dzieci miały niezwykłą lekcję historii.  W Baszcie Brackiej zapoznawały się z budową domów przysłupowych, oglądały zabytkowe narzędzia domowe codziennego użytku. Na koniec każdy projektował dom przysłupowy. Najlepsze prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej Muzeum. Uczestnicy półkolonii byli również na zajęciach w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Oglądali różnorodne budki dla ptaków, budki lęgowe, karmniki. Dowiedzieli się, w jaki sposób karmić ptaki w okresie lęgowym.

Choć w tym roku nie było śniegu podczas ferii- biała zima zawitała na półkolonie. Jednego dnia dzieci wykonywały bardzo ciekawe białe śniegowe gwiazdy. Każda składa się z 6 osobnych części, które po sklejeniu  tworzą oryginalną ozdobę. Każdy uczestnik mógł ją zabrać do domu, a na pamiątkę powstały zdjęcia.

Każdego dnia dzieci miały zagwarantowany pyszny obiadek.

 

tekst Agnieszka Konopska i Grażyna Chromy

zdjęcia Agnieszka Konopska


Jak motywować dzieci do pracy w domu- praktyczny poradnik logopedyczny dla Rodziców.

Jak motywować dzieci do pracy w domu- praktyczny poradnik logopedyczny dla Rodziców.

Terapia logopedyczna to proces długotrwały i żmudny, wymagający  współpracy i zaangażowania ze strony nie tylko terapeuty ale również dziecka i jego najbliższego otoczenia. W większości sytuacji ćwiczenia w gabinecie z logopedą to za mało, aby przezwyciężyć trudności i opanować umiejętności niezbędne do prawidłowej wymowy i sprawnej komunikacji językowej. Konieczne jest regularne kontynuowanie ćwiczeń, wówczas następuje utrwalanie i automatyzacja umiejętności,  które dziecko nabyło podczas pracy z logopedą.

O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne  w domu?

  • Zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału.
  • Lepiej ćwiczyć krócej, po kilka razy dziennie niż raz a długo. Wówczas ćwiczenia nie będą takie nużące. Takie rozłożenie w czasie ma też korzystny wpływ na kształtowanie się nawyków prawidłowego mówienia. W ten sposób wypracowuje u siebie mechanizm autokontroli mowy i sprawniej przejdzie etap utrwalania w mowie spontanicznej.
  • Zadbaj o to, aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę. Ćwiczenia nie mogą być dla dziecka karą, tylko przyjemnością. Można zaopatrzyć się w kilka atrakcyjnych pomocy dydaktycznych lub przygotować je razem z dzieckiem. Własnoręczne przygotowanie pomocy do ćwiczeń dodatkowo wzmocni poczucie więzi między nami i dzieckiem, a także sprawi, że dziecko chętniej weźmie udział w „wykorzystaniu” nowej zabawki dydaktycznej.  Można też wykorzystać ulubione  zabawki dziecka, aby wpleść w zabawę „logopedyczne treści edukacyjne” (np. wyrazy zawierające ćwiczoną głoskę lub ćwiczenia buzi, języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia emisji głosu).
  • Unikaj zwrotu „ćwiczenia logopedyczne. Lepiej mówić  „zabawa”, albo po prostu nazwać czynność, która będzie wykonywana, np. „gimnastyka buzi i języka”.
  • A co jeśli czasem trzeba wykonać żmudne i mało ciekawe ćwiczenia? Przeplataj zabawę nauką! Równie dobrze można poprosić dziecko o powtarzanie słów, zwrotów i zdań kiedy koloruje lub bawi się czymś spokojnie, albo wykonywać miny przed lustrem podczas codziennych czynności higienicznych. Nie bójcie się żmudnych ćwiczeń! Nasze pociechy muszą przyzwyczajać się, do tego, że od czasu do czasu trzeba zrobić coś, co jest z pozoru nieciekawe i nudne. Raczej staraj się pokazać, że nawet pozornie nudne zajęcia można uczynić przyjemnymi, jeśli się odpowiednio za to zabrać.
  • Rozwijaj u dziecka prawidłową wymowę angażując wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
  • Wykorzystuj każdą naturalną sytuację. Słowa można utrwalać podczas codziennych czynności lub wykonywania obowiązków.
  • Ćwicz razem z dzieckiem. Czasem dorośli wstydzą się robienia dziwnych min przed lustrem. Jeśli należysz do tych „wstydliwych” – pozbądź się fałszywego wstydu i doceń, co nasza buzia i język potrafią zrobić.
  • Staraj się przystępować do ćwiczeń zrelaksowanym (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dziecka). Nie odkładaj ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty też będą gorsze.
  • Zaangażuj całą rodzinę do zabaw utrwalających wymowę. Można pokazać domownikom, jak się „bawić w poprawne mówienie” i bawić się razem! Dla dziecka będzie to przyjemna odmiana i przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.
  • Dbaj o  własną wymowę. Bywa, że dorośli mówią niedbale, zbyt szybko, mało wyraźnie. Pamiętaj, że przykład idzie z góry! Zadbaj o prawidłową własną wymowę.
  • Uświadamiaj dziecko, jakie efekty przyniosą wykonywane ćwiczenia. Starszym dzieciom można przedstawić korzyści krótkie i długofalowe, jak np. akceptacja  ze strony rówieśników, brak obaw przed wypowiadaniem się na forum klasy. Młodszym dzieciom możemy powiedzieć,  że język będzie silny, buzia będzie umiała robić różne trudne sztuczki, a słowa, które wydawały się do tej pory trudne do wymówienia będą „odczarowane”, czy też „obudzone z głębokiego snu”, bo wszystkie chcą być używane.
  • Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wolno wyśmiewać dziecka, jego wady ani braku postępów. Czasem mijają długie tygodnie zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest ubezpieczeniem sukcesu!
  • Regularnie kontaktuj się z logopedą prowadzącym terapię, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.

Powyższe wskazówki to dobry fundament do budowania motywacji.

Motywacja do ćwiczeń to coś, co raczej nie przyjdzie samo. Jeśli jesteście szczęściarzami, których dziecko „samo chce”, to wspaniale! Pamiętajcie jednak, że nawet najchętniej współpracujące dziecko miewa czasem „przestoje” w rozwoju i swoje „kryzysy” związane z motywacją do ćwiczeń. Są one zjawiskiem naturalnym. Motywację trzeba cegiełka po cegiełce budować i wzmacniać.

Motywowanie dziecka do ćwiczeń logopedycznych w domu zacznij od… siebie!   Czasem my dorośli mamy większy problem do zmotywowania samych siebie do ćwiczeń w domu.

Jeśli potraktujemy ten czas jako „bycie razem”, dołożymy do wszystkiego dobrą zabawę i więź emocjonalną, to efekty przyjdą łatwiej niż się spodziewamy.

Chwal dziecko nawet za najmniejsze postępy – nic tak nie zmotywuje do dalszej pracy jak pochwały ze strony bliskich i ważnych dla niego osób. W trakcie ćwiczeń wystarczy krótkie i entuzjastycznie wypowiedziane: „Dobrze!”, „Świetnie!”, „Dobrze sobie radzisz!”, „Właśnie tak!”, „Super!” , „Pięknie!”. Tuż po ćwiczeniach podsumujmy krótko pracę dziecka: „Świetnie Ci dziś poszło!”, „Mówisz coraz wyraźniej!”.

Małe (cząstkowe) nagrody  rzeczowe – Dziecko musi wiedzieć, że robi postępy. Jeśli ładnie dziś ćwiczyło nagradzaj jego ciężką pracę.  Przygotuj tabelę w której będziecie naklejać naklejki, przybijać stempelki, rysować małe obrazki za dobre wykonanie ćwiczeń w ciągu dnia. Dzieci ucieszą się też z małych porcji smakołyków jako nagrody.

Duże nagrody – otrzymywane przez dziecko po osiągnięciu pewnego etapu (np. uzbieraniu określonej liczby naklejek, stempelków czy obrazków – nagród cząstkowych). Może to być zrobienie razem z mamą i tatą jakiejś niecodziennej rzeczy. Umówmy się wcześniej, co będzie nagrodą i po jakim etapie dziecko może ją otrzymać. Przypominajmy często o tzw. „dużej nagrodzie”.

Dostaliśmy ćwiczenia logopedycznych do wykonywania domu – jak je stosować na co dzień?

Zastanów się z jakimi sytuacjami na co dzień masz do czynienia ( jazda samochodem, czynności higieniczne, np. mycie zębów, kąpiel, przygotowanie posiłków, prasowanie, pranie, zakupy, odrabianie lekcji, wspólna zabawa, czytanie dziecku książki…).

Wybierz te sytuacje, w których jesteś razem z dzieckiem i zapisz nazwę sytuacji – każdą na osobnej karteczce (np. spacer, zakupy, jazda samochodem do szkoły itd.).

Rozłóż karteczki przed sobą i zastanów się, które ćwiczenia możesz wykonywać w danych sytuacjach. Przyporządkuj ćwiczenia do sytuacji, w których możesz je wykonać. Przygotuj sobie „rozkład zajęć” na kolejne dni .

Przykłady zabaw logopedycznych, które można wykonywać w trakcie codziennych zajęć:

  • robienie bąbelków w kubku  przy pomocy rurki do napojów,
  • przenoszenie chrupek z miski do miski za pomocą rurki ,
  • oblizywanie warg posmarowanych dżemem, miodem lub kremem czekoladowym,
  • picie gęstych napojów przez cieniutką rurkę (soki, rozrzedzony budyń, kisiel czy shake),
  • przyklejenie do podniebienia opłatka lub kawałka wafla, które dziecko powinno  odkleić językiem szeroko otwierając przy tym usta,
  • podczas robienia zakupów: dziecko wkłada do wózka tylko te produkty, które mają w nazwie ćwiczoną głoskę,
  • rozmawianie z dzieckiem o tym, co robiło na zajęciach logopedycznych; dzieci chętnie o tym opowiedzą przy okazji utrwalając zdobyte tam umiejętności,
  • w trakcie  utrwalania wymowy głoski w mowie spontanicznej, możemy umówić się na sygnał, który wskaże dziecku, że „zapomniało się” i mówi „po staremu”, np. rodzic nie odpowiada na pytanie dziecka, jeśli ono mówi niepoprawnie. UWAGA: tę metodę można stosować wówczas, gdy dziecko dobrze opanowało już wymowę danej głoski i uczy się używania jej w codziennych sytuacjach (czyli kształtuje nawyki używania głoski na co dzień),
  • przygotowanie pomocy do ćwiczeń razem z dzieckiem lub wykorzystanie gier i zabawek, które już są w domu,
  • wykonanie gry planszowej, w której będą wykorzystane słowa, zwroty lub zdania do utrwalenia. Może to też być „Memo” czy „Piotruś” z obrazkami, których nazwy zawierają ćwiczone głoski.
  • rysowanie obrazków, które dzieci muszą pokolorować lub dokończyć wymawiając przy tym trudne słowa (w trakcie rysowania prowadzimy dialog z dzieckiem w taki sposób, aby w odpowiedziach musiało użyć „trudnych” słów z ćwiczonymi głoskami),
  • w zabawie z dzieckiem wykorzystaj „trudne” wierszyki lub zabawy paluszkowe.

Skąd wziąć materiał do ćwiczeń logopedycznych w domu?

  • Najprościej, od logopedy prowadzącego terapię.
  • Poszukajcie gier logopedycznych on-line (mogą stanowić element pracy nad wymową i jednocześnie nagrodą za wykonanie ćwiczeń logopedycznych w innej formie). Pamiętajcie, aby wyznaczyć jasne granice czasowe korzystania dziecka z komputera i nigdy nie zostawiajcie go sam na sam z Internetem!
  • Jeśli brakuje Wam czasu nie bójcie się kupować gotowych pomocy logopedycznych do utrwalania prawidłowej wymowy. Są one nie tylko dla logopedów. Wiele z nich przeznaczonych jest także dla rodziców, którzy pracują z dziećmi poza zajęciami logopedycznymi (jako uzupełnienie terapii logopedycznej).

 

Ćwiczcie razem! Masz opisane ćwiczenia, wiesz, kiedy możesz je z dzieckiem wykonać. Teraz pozostaje nam tylko działać z nastawieniem na sukces! .

 

Opracowała na podstawie „Logopedia praktyczna” Zuzanna Leśniak-Szereniuk logopeda/pedagog.

 


Półkolonie – ogłoszenie

Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubaniu informuje, że w dniach  17.02.2014 – 21.02.2014 w godzinach 9:00-13:00 na terenie Poradni odbędą się półkolonie terapeutyczne dla uczniów klas I-III.

Prosimy o zgłaszanie uczniów do uczestnictwa w zajęciach pod nr telefonu: 75 646 51 10. Liczba miejsc – 20.