Czy zastanawiałeś się kiedyś, co różni optymistów od pesymistów? Szczęściarzy od ludzi, którzy zawsze mają pecha? Czy faktycznie jest to kwestia wydarzeń, jakie nas spotykają?
Zazwyczaj nie. Zazwyczaj chodzi o interpretację tego co nas spotyka. myślenie o tej sytuacji w określony, charakterystyczny dla nas sposób. Wydarzenie jest faktem, jednak na to jak je postrzegamy wpływa wiele dodatkowych czynników. Nasze wcześniejsze doświadczenia, przekonania, wymagania ze strony innych lub te nadane przez samego siebie.
Przykładowo pomyśl o sytuacji, gdy przyjaciel cię okłamał. Jak się wtedy czujesz? Może towarzyszyć ci frustracja, złość, smutek. A jak reagujesz? Niektórzy z nas mogą stłumić lub odreagowywać złość, lub rozpamiętywać zdarzenie zamartwiając się.. A co jeśli to ze mną jest coś nie tak? Nie zależało mu na mnie tak bardzo, nigdy nie potrafiłem utrzymać przyjaźni, nikt mnie nie lubi, jestem bez…. STOP
Generalizacja i katastrofizowanie to przykłady błędów poznawczych inaczej zwanych myślami automatycznymi jakim ulegamy podczas oceny sytuacji. Są to myśli, które powstają w naszej głowie bez naszej woli, nieświadomie. Nigdy, zawsze, wszyscy, nikt, to bardzo mocne słowa, które zazwyczaj nie mają oparcia w rzeczywistości. Zatracanie się w wyolbrzymionych wnioskach może prowadzić do negatywnych przekonań o sobie, które wpływałyby na ocenę innych sytuacji w przyszłości. Nasze doświadczenia można zobrazować za pomocą trójkąta, którego wierzchołki stanowią myśli, uczucia i zachowanie. Wszystkie te elementy są jednakowo ważne, każdy z nich może wpływać na dwa pozostałe. Jak więc przerwać to błędne koło? Zależności te możemy również wykorzystać – wprowadzenie zmian w jednym obszarze również wywołuje zmiany w pozostałych.
Jak więc wykorzystać to w praktyce? Podsumuj fakty. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy to co się wydarzyło jest faktem czy też opinią, może doszło do nieporozumienia, a nie kłamstwa? Jeśli wiesz na pewno, zaakceptuj towarzyszące emocje, masz do nich prawo. Czy ta sytuacja przyniosła coś pozytywnego? Może planowałeś właśnie z tym kolegą zamieszkać wspólnie podczas studiów, czy nie jest to idealny moment na przemyślenie decyzji? A może to, jak bardzo jesteś zraniony, pokazało ci coś wspaniałego o tobie – jesteś osobą honorową ceniącą szczerość i uczciwość Teraz już wiesz, że nie próby pokazania się, ale bycie autentycznym cenisz w sobie i innych. Uświadomienie sobie tej i innych wartości umacnia nas, pomaga nam podejmować satysfakcjonujące relacje i decyzje i żyć w zgodzie z samym sobą. Każda sytuacja, może wnieść coś pozytywnego w nasze życie, jeśli tylko potrafimy to dostrzec.
Zmiana wzorców negatywnego myślenia nie jest prosta, ale jest możliwa. Masz w sobie siłę, żeby dokonać tej zmiany. To od Ciebie zależy jaką podejmiesz decyzję. Podejmując trud zmiany nie masz się czego obawiać. Strach jest naturalnym elementem życia, ale nie możemy pozwolić, aby nami rządził. Co wybierasz? Chcesz być szczęściarzem, czy pechowcem, pesymistą czy optymistą ? Każdą trudna sytuację, jaka pojawi się w Twoim życiu chcesz widzieć jako coś pozytywnego, co wpłynie na Twój rozwój, rozbuduje Twoje relacje, czy coś co Cię zniszczy. Jeśli chcesz odnieść sukces w każdej trudnej sytuacji to zastąp słowo przeszkoda słowem wyzwanie.
A teraz co dalej zrobisz ze swoim życiem zależy już tylko od Ciebie.
Psycholog Małgorzata Bagrij