Zimowa Akademia Terapeutyczna 2015


Ferie zimowe to dla wielu uczniów wyczekiwany czas odpoczynku i relaksu.

Umiejętność zabawy i łączenia jej z powszednimi obowiązkami jest w życiu bardzo ważna. Odpoczynek i chwila wytchnienia  jest potrzebna na co dzień, ale niezbędne są również dłuższe okresy regeneracji.  Ferie zimowe bardzo temu sprzyjają, aby uczniowie odpoczęli od szkolnych obowiązków i  tygodniowego rytmu nauki.

           Wieloletnią tradycją Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubaniu jest realizowanie półkolonii terapeutycznych w okresie wakacyjnym i ferii zimowych. Tegoroczne zajęcia pod hasłem „Zimowa Akademia Terapeutyczna” były prowadzone przez specjalistów Poradni: psychologów, pedagogów oraz logopedów. Zimowe spotkania podczas ferii trwały od 19.01.2015 do 23.01.2015.

Realizowane zajęcia miały wszechstronny charakter zabawowo- edukacyjny. Oddziaływania terapeutyczne zyskują  bardzo dobre rezultaty w atmosferze zabawy i relaksu. Do głównych obszarów działań należały miedzy innymi zabawy rozwijające umiejętności dzieci budowania kontaktu i komunikacji w grupie , zdolności współdziałania i współpracy w zespole. Są to bardzo ważne umiejętności społeczne i kompetencje emocjonalne. Podczas zabawy i konkretnych zadań wzmacnianie tych kompetencji  przebiega w sposób naturalny.

Część zadań związana była z wzmacnianiem percepcji wzrokowej, słuchowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej. Wiele zadań rozwijało słownictwo i myślenie abstrakcyjne.  Bardzo istotny był aspekt twórczy działań. Pierwszego dnia Akademii zaproponowany został dzieciom konkurs plastyczny pt. „Ja w Kosmosie”. Uczestnicy wykonywali prace z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Tematyka konkursu bardzo się dzieciom spodobała i powstały ciekawe, kolorowe i bardzo interesujące prace. Podczas podsumowania konkursu każde dziecko otrzymało słodką nagrodę.

Innego dnia malowano laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nie mogło zabraknąć oczywiście porcji zajęć ruchowych oraz przy muzyce. Każdego dnia zagwarantowany był również ciepły posiłek.

 

Prowadzone przez Poradnię półkolonie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Najsympatyczniejszymi słowami oddźwięku Zimowej Akademii Terapeutycznej były  wrażenia  samych dzieci, radość zabawy, kreatywność  i chęć współpracy podczas zajęć.

 

***

         Odpoczynek i relaks jest dla dzieci potrzebny.  To dodatek nowych sił i optymizmu  do kolejnych wyzwań i zadań w drugim półroczu roku szkolnego.

 

 

tekst psycholog Agnieszka Konopska

zdjęcia: Agnieszka Konopska i Janina Jackiewicz