Jak spędzać czas z samym sobą?


Większość nas marzyła, żeby mieć więcej czasu wolnego. Trochę odpoczynku od szkoły, pracy. Dlaczego w takim razie tak ciężko jest nam znieść kwarantannę?

Wyjaśnień przyczyn tego zjawiska jest wiele. Najprostszym z nich w myśl przysłowia „wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”   jest fakt, że jak coś jest narzucone, to nie jesteśmy już z tej sytuacji zadowoleni. Wolimy mieć wolny wybór i sami decydować, co i kiedy chcemy robić.

Innym aspektem powyższego jest nieumiejętność spędzania czasu z samym sobą. 

W dzisiejszych czasach otacza nas tyle bodźców, że już coraz rzadziej i coraz trudniej przychodzi nam spędzać czas z samym sobą, nie robiąc po prostu nic. W kolejce u lekarza, w sklepie, a nawet na spacerze wyciągamy telefon, sprawdzamy wiadomości, słuchamy muzyki… A co gdyby tak…  posłuchać własnych myśli i tego, co ma nam do powiedzenia nasze ciało? Możemy stosować różne metody medytacji, wizualizacji, skaningu własnego ciała. Kilka z nich omówimy poniżej.

Medytacja

Techniki medytacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Jest to bardzo dobre narzędzie do poznania samego siebie, często utożsamiane jest z samoświadomością. Rodzajów medytacji jest bardzo dużo. Jak więc zacząć? Można skorzystać z pomocy telefonu – instalując aplikację która będzie nam przypominała i prowadziła nas przez 10-minutową medytację każdego dnia np. Headspace, Calm czy inne. Można też zupełnie zapomnieć o technologiach i skupić się na sobie – na obserwacji swojego oddechu. Starając się obserwować każdy wdech i wydech, powoli, bez pośpiechu. Spróbuj teraz, przez najbliższą minutę! Nie jest to takie łatwe, jak mogłoby nam się wydawać, prawda? Jeśli odpływasz myślami – nie szkodzi. Staraj się to sobie uświadomić oraz powrócić do obserwacji oddechu. Inną techniką jest właśnie obserwacja myśli. Co to jest, co tak ciągle zaprząta Ci głowę? Spróbuj przyjąć postawę postronnego obserwatora, nie oceniaj, nie neguj myśli, obserwuj jak przychodzą, mijają i pojawiają się następne. Może pomoże Ci to dostrzec, co jest tak naprawdę ważne dla Ciebie, czemu poświęcasz tak wiele uwagi? Po czasie będziesz mógł pracować ze swoimi myślami, świadomie kierować je na inny tor, gdy zauważysz, że takie myśli Ci nie sprzyjają. Takie praktyki wspomagają samokontrolę i zdolność do opanowania w trudnych chwilach. 

Uważność – Mindfulness

Jest to również jedna z technik medytacyjnych. Obecnie jest bardzo popularna. Słowo to wchodzi już powoli do słownika używanego codziennie.  Technika ta skupia się  na świecie zewnętrznym, na zauważaniu tego, co dzieje się dookoła. Przejdź się po pokoju, co widzisz? Popatrz na podłogę, sufit, ściany. Spróbuj dostrzec każdy nawet najmniejszy element. Przypatrz się, jak słońce pada na szafę lub jak kolor twoich spodni komponuje się z dywanem. Jaki zapach czujesz? Zapach obiadu? A może świeże powietrze wlatujące przez otwarte okno? Staraj się wsłuchać w dźwięki: śpiew ptaków, samochody, rozmowy sąsiadów… Takie proste? Tak. Co to daje? Dzięki uważności jesteśmy w stanie być bardziej obecni, żyć tu i teraz, cieszyć się tym. To ćwiczenie można wykonywać zawsze i wszędzie. Warto również wykonać je będąc na dworze np. na spacerze, żeby czerpać z niego jak najwięcej i zauważyć mnóstwo szczegółów. Cieszyć się obecna chwilą, zamiast skupiać się wyłącznie na przeszłości i przyszłości. 

Skanowanie ciała

Również jest to rodzaj uważności, jednak skierowany na nasze ciało. Ciało tak jak i umysł są nieodzowną częścią nas. Czasami jednak traktuje się ciało przedmiotowo. Jesteś zmęczony? Wypij kawę. Coś cię boli? Weź tabletkę. A co gdyby tak dla odmiany, posłuchać, tego co nasze ciało nam mówi? W wolnej chwili warto zrobić sobie skanowanie ciała – sprawdzenie, czy czujemy jakieś napięcia, dyskomfort, czego nasze ciało potrzebuje. Jesteś zmęczony? Może czas na drzemkę, przerwę, może warto zrobić kilka prostych ćwiczeń rozciągających lub poćwiczyć jogę? Do skanowania można też posłużyć się znanymi, sprawdzonymi metodami np. Treningu Jacobsona – techniki relaksacji polegającej na napinaniu i rozluźnianiu mięśni (nagrania dostępne na Youtube).

Możliwości jest wiele, ważne jest to, co chcemy osiągnąć – pozostać w kontakcie z sobą samym. Pomoże to nam zauważyć nasze potrzeby, a także być obecnym w tym, co dzieje się teraz, i czerpać z tego przyjemność. Nie bójmy się samotności i spędzania czasu ze sobą – nasze ciało i umysł to kopalnia wiedzy, informacji, które każdego dnia możemy o sobie odkrywać. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj na blog https://purestyle.pl/poznaj-stres-i-zrelaksuj-sie-medytacja/

konto na Facebooku: do poszukania

lub sięgnij po książkę Trening Relaksacji Dagmary Gmitrzak.

psycholog mgr Małgorzata Bagrij